top of page

Haftalık Porsuk Kültür Sanat Bülteni - 16

Günaydın!

Sevgili Kültür Sanatseverler,
Sizlerle birlikte her hafta kültür ve sanat dünyasında neler olup bittiğini keşfetmek, yeni eserlerle tanışmak ve sanatın farklı alanlarındaki gelişmeleri takip etmek için buradayız. Kültür Sanat mail bültenimizde, sinemadan tiyatroya, edebiyattan müziğe kadar birçok alanda öne çıkan etkinlikler, sergiler, konserler ve daha pek çok sanatsal deneyim hakkında size düzenli olarak bilgi vereceğiz. Ayrıca, sanatın gücüne dair düşüncelerimizi, sanatçıların ilham verici hikayelerini ve kültür-sanat dünyasındaki son trendleri de paylaşacağız. Bu bülten, sanatın bizi ne kadar derinden etkilediğini keşfetmek isteyen herkes için tasarlandı.
Keyifli okumalar!


Bu metni ChatGPT sizin için yazdı. Bu yapay zeka yazılımından haftalık yayınlanan kültür sanat bülteni için bir giriş metni istedim ve sonuç.

Değişimi bu kadar yakından seyrediyor olabilmek bana heyecan veriyor.

Havalar yavaş yavaş düzeliyor sevgili dostlarım, lunaparkın dönme dolabının yeniden yükselişini hep birlikte göreceğiz. Yani öyle umuyoruz.

Haftaya görüşmek üzere.

Asil

2.04.2023


Çabuk okunan kültür sanat haberleri

Ezgi Çavuş @ezgicavus_
 • Türkiye'den geçmiş yıllarda ABD'ye kaçırılıp, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın girişimiyle yurda getirilen 12 tarihi eser için Antalya Arkeoloji Müzesi'nde özel bölüm oluşturuldu. Sergi, perşembe günü açılışını gerçekleştirdi.

 • Edirne'de, bitki ve hayvan türlerinin sergilendiği Trakya Üniversitesi (TÜ) Doğa Tarihi Müzesi'ni 2 ayda 17 binden fazla kişi ziyaret etti.

 • Klasik müziğin yıldızları CSO Ada Ankara’ya geliyor.


 • Yapılan yeni bir araştırma Leonardo da Vinci, Sandro Botticelli ve Rembrandt gibi sanatçıların tablolarını yaparken kullandığı gizli içeriği ortaya çıkardı. Nature Communications adlı bilimsel dergide yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, yağlı boya ile yapılan tablolarda bazı türde proteinlere rastlandı. Rönesans döneminde etkili olan sanatçılarından, özellikle "yumurta sarısını" bilinçli bir şekilde kullandığı ortaya çıktı.


 • İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi'nde "Bale Gala-Minkus Gecesi"nde sanatseverlerle buluştu.

 • Bahçelievler Belediyesi, 30 Mart Uluslararası Sıfır Atık Günü’nde farkındalık kazandırmak adına ‘İkinci Bir Dünya Yok’ sloganıyla bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte jant kapağından oluşturulan duvar süsü, çamaşır makinesinde kalan tek çoraptan yapılmış minik vazo, teknolojik atıklardan yapılmış balık, atık pillerle süslenmiş tablolar gibi daha birçok geri dönüşüm malzemeleriyle yapılan eserler sergilendi.

 • Çin'in ‘'Dünyanın Sekizinci Harikası'‘ olarak bilinen ünlü Terracotta Savaşçıları sergisi, İspanya Alicante Arkeoloji Müzesi'nde açıldı.

Haftanın Sinematik Evreni

Ezgi Çavuş @ezgicavus_
 • Açılış hasılatıyla seri rekorunu kıran "John Wick 4" gişede hızla büyümeye devam ediyor. Film, hakkındaki genel heyecan ve pozitif yorumların etkisiyle vizyona girdiği ilk bir haftada küresel gişede 157 milyon dolar hasılat elde etti.

 • Marvel Studios'un merakla beklenen yeni dizisi "Secret Invasion"dan ilk görselleri yayınlandı. Dizi, Marvel Sinematik Evreni'nin birleştirici gücü Nick Fury'nin etrafında dönüyor ve usta casusun dünyanın dört bir yanındaki güçlü konumlara sessizce çifte ajanlar yerleştirmeye yönelik bir komployu ortaya çıkarmasını anlatıyor.

 • Bundan on yıl önce ilk kez izleyici karşısına çıkan "Orphan Black" kısa sürede çok sevilen bir dizi haline geldi ve 2017 yılında final yaptı. Şimdilerde ise yeni spin-off dizisi "Orphan Black: Echoes" izleyicilerle buluşmak için gün sayıyor. "Orphan Black" spin-off'unun başrolünde Krysten Ritter var.

 • Martin Scorsese'nin merakla beklenen yeni filmi "Killers of the Flower Moon", dünya prömiyerini 2023 Cannes Film Festivali'nde yapacak. Cannes Film Festivali, en son 37 yıl önce bir Scorsese filmini ağırlamıştı.


Editörden Koku

S. Ezgi Akyıldız @seakyildiz

“Öyle yıkma kendini,

Öyle mahzun, öyle garip...

Nerede olursan ol,

İçerde, dışarda, derste, sırada,

Yürü üstüne - üstüne,

Tükür yüzüne celladın,

Fırsatçının, fesatçının, hayının...

Dayan kitap ile

Dayan iş ile.

Tırnak ile, diş ile,

Umut ile, sevda ile, düş ile

Dayan rüsva etme beni.”

#AhmedArif


Merhaba Sevgili Okur,

Porsuk Kültür’ü biraz farklı buldunuz, farkındayız. Bunun birden çok sebebi var elbette. İlki –ki en önemlisi– hükümet tarafından bu ay itibariyle yürürlüğe giren birtakım kararlar neticesinde artık resmî ilan alamayacak olmamız. Bu da demek oluyor ki dergimize sponsorluk anlamında en çok katkı sağlayan şehir belediyelerimizin ilanlarını bir süre göremeyeceksiniz. Geçici bir durum olduğunu temenni ediyor olmakla birlikte yeri gelmişken söylemek istedim: Başta, Sayın Belediye Başkanımız, Hocamız Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen ve Sayın Tepebaşı Belediye Başkanımız Ahmet Ataç’a, Porsuk’un heyecanı bizimle paylaşan herkese teşekkürü bir borç bilirim. İyi ki varsınız. Takipçilerimiz için de bir ricam var: Şimdi sizin desteğinize her zamankinden daha çok ihtiyacımız var.

“Koku” dosya konulu 60. sayımızla karşınızdayız. Bazı konu başlıklarını artık kapakta göreceksiniz, bence çok şık oldu. Bunun dışındaki bir başka yenilik de Porsuk Kültür sayfalarında daha önce neredeyse hiç şiirle karşılaşmamış olanları şaşırtacak. Sevgili Yasemin Çargıt’la bir putu yıkıyoruz. Bol bol şiir görebilirsiniz.

Havalar ısınıyor sevgili okur; bayramlar gelip geçiyor. Daha büyük bayramlar, kutlamalar göreceğimize olan inancımız bahar dallarının inadına çiçeklenmesi gibi yeşeriyor. Mayıs 2023 dosya konumuz ‘KIRMIZI’. Her ay olduğu gibi makale, öykü, deneme ve artık şiirlerinizi bilgi@porsukkultur.com adresine 19 Nisan’a kadar iletebilirsiniz.

Bizi sosyal medyadan takip etmeyi unutmayın. Haftalık Porsuk Kültür Sanat Bülteni aboneliği için sizleri bekliyoruz.

Takipte kalın. Vazgeçmedik, direniyoruz.
Bi'yografi

Özge Sever @kalbinesaklanan

Bu hafta köşemizde öyle bir ismi ağırlıyoruz ki! Geçtiğimiz bültende paylaştığımız Asil Çam’ın bir tweeti öykücülerin tepki göstermesine sebep olmuştu. Açar bir Cortázar okurum demişti sonrası üfff… Cortázar; "Yoksa sokaklarda kültür peşinde gezip aydın olacağını mı sanıyorsun ha sevgilim, eğer öyleyse git Reader's Digest'e abone ol bitsin" bu cümleyi gündemi hissedip yazmış olabilir mi! Biraz yakından tanıyalım mı Cortázar’ı ne dersiniz?

 • Kendisi Arjantinli.

 • En ünlü kitaplarını çevirmen olarak çalışmak üzere gittiği Paris’te yazdı.

 • Öykülerinde fantastik öğelere yer vererek, gerçek dünyayla olağandışı yaşantıları iç içe geçirmeyi tercih etti.

 • Mitoloji, antropoloji, psikoloji, sinema, fotoğrafçılık ve boksla ilgilendi.

 • 69 yıllık yaşadı çok sayıda eser bıraktı.

 • Son zamanlarda hepimizin hissettiğini düşündüğüm bir şeyi söylüyordu Ayak İzlerindeki Adımlar’da “Her şey her gün birbirinin içine geçerek tekrarlanıyordu…”

 • İsterseniz açın bir Julio Cortázar okuyun ya da siz bilirsiniz orası size kalmış.

“Kavanozda balık yalnızsa eğer canı sıkılırmış, karşısına bir ayna yerleştirmek yeterliymiş, yeniden neşesini bulurmuş.”bir şiir bir kelime

Orhan Haşim Elmalı @orhanhasim


İçimde Bir Şeyler

Oğuzhan Acar @mustbecover

‘‘Vincent van Goth’’

3000x3000 px - Dijital Çizim - 2023
Hikayeler Kısa-Mevzu Büyük

Rahatsız Kanepe @rahatsizkanepe

ÇİMENLİ ÇAMURLAR